zdrowe zęby
Droga do idealnego uśmiechu
11 sierpnia 2017
ból zęba

Wiele osób, które doświadczyły tego uczucia uważa, że ból zęba to jeden z najbardziej dokuczliwych bólów. Sprawia on, iż trudno jest się skupić na bieżących zadaniach. Trudno jest w tym czasie nawet jeść, czy spać. Najskuteczniejszym sposobem jest z pewnością wizyt u dentysty. Jednak nie zawsze mamy możliwość, aby w w najbliższym czasie umówić się na wizytę. Ból może nas spotkać też w czasie świąt, czy dni wolnych. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jak można sobie skutecznie poradzić z bólem zęba, uśmierzyć go choćby do czasu wizyty u stomatologa.

Natężenie bólu jest też zależne od przyczyny. Ząb może boleć z różnych powodów. Najczęstszą przyczyną jest próchnica zębów, choć zdarzają się też takie powody, jak zapalenie miazgi, czy wyrzynanie się zęba mądrości, czy też pęknięcie szkliwa. W przypadku głębokiej oraz zaawansowanej próchnicy trudno się dziwić, że ząb boli. Zmiany temperatury, szczotkowanie, czy też jedzenie słodkich potraw dodatkowo wzmaga ból zęba. W przypadku kiedy zmiany objęte próchnicą są niewielkie, po ustaniu bodźca ból również powinien ustąpić.

Zapalenie miazgi to taki stan, który jest spowodowany zaawansowaną próchnicą, a także stałym drażnieniem miazgi. Może to spowodować pojawienie się stanu zapalnego, który objawia się silnym bólem. Jest on trudny do uśmierzenia przy pomocy środków przeciwbólowych. W przypadku tej dolegliwości równie często występuje obrzęk, gorączka oraz ogólne rozbicie i złe samopoczucie.
Ból zęba może być także spowodowany wyżynaniem się zęba mądrości, któremu często towarzyszy zapalenie okołokoronowe. Polega to na tym, iż dochodzi do zakażenia pomiędzy zębem, a fragmentem dziąsła, który go okrywa. Ten rodzaj stanu zapalnego jest często spotykany w przypadku wyrzynania się dolnych ósemek. Charakterystyczne objawy, które temu towarzyszą to: szczękościsk, obrzęk, zaczerwienienie, czy też miejscowa bolesność. Bardzo często zdarza się, iż pacjenci gorączkują, czy też uskarżają się na bóle głowy.
Dyskomfort i odczuwanie bólu w obrębie zęba może też powodować nadwrażliwość, która ujawnia się szczególnie podczas zmian temperatury, czy spożywania słodkich produktów. Zazwyczaj jest ona spowodowana opuszczeniem się dziąsła, czy też odsłonięciem wrażliwej zębiny.
Ból zęba to dolegliwość, której nie powinno się lekceważyć. Dlatego też w przypadku różnych dolegliwości bólowych warto udać się na wizytę u dentysty. W przypadku kiedy ból jest dokuczliwy, a na wizytę trzeba zaczekać, można wspomagać się środkami przeciwbólowymi, które są dostępne w aptekach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *