Droga do idealnego uśmiechu

ból zęba
Ból zęba
29 sierpnia 2017
zdrowe zęby

Każdy z nas niekiedy zastanawiał się nad tym, w jaki sposób prezentuje się nasze uzębienie. W dzisiejszych czasach bardzo powszechne jest zakładanie aparatu ortodontycznego dzieciom w czasie ich nauki w gimnazjum bądź w szkole podstawowej. Tymczasem warto pamiętać, że leczenie ortodontyczne nie jest zarezerwowane tylko dla nastolatków. Również osoby dorosłe, czyli te z w pełni ukształtowanym uzębieniem, mogą pozwolić sobie na korektę swojego uśmiechu. Jest to zabieg, który staje się coraz to bardziej popularny nawet wśród celebrytów, wśród których można wymienić jako przykład powszechnie znaną w kręgach polskiej sceny muzycznej Agnieszkę Chylińską.
Walka o zdrowy uśmiech nie jest jednak tak prosta, jak może się wydawać. Jest to proces wieloetapowy i wieloletni, który wymaga dużego zaangażowania zarówno od pacjenta jak i od lekarza, który sprawuje nad nim opiekę.

zdrowe zęby
Jednym z podstawowych elementów leczenia ortodontycznego jest retencja, czyli stabilizacja skorygowanego zgryzu. Etap ten jest niestety bardzo często bagatelizowany przez pacjentów. Jest on jednak potencjalnie najbardziej istotnym okresem leczenia, bowiem umożliwia nam uwiecznienie poprawek, które wprowadził stały aparat ortodontyczny (którego działanie stanowi tak zwaną fazę aktywną leczenia ortodontycznego). Pozostawione same sobie, zęby wykazują predyspozycje do powrotu do poprzedniego położenia, co niweluje cały wysiłek włożony w leczenie zgryzu. Zatem retencja ma za zadanie ochronę zębów przed ich ponownym skrzywieniem, czyli utrwalenie naszych zmagań o idealny uśmiech.
Aby umożliwić utrzymanie efektów uzyskanych poprzez noszenie aparatu ortodontycznego, po jego ściągnięciu zaleca się stosowanie specjalnie przystosowanego dla naszego zgryzu aparatu retencyjnego. Aparaty te (zwane retainerami), mogą być stałe, kiedy to projektowane są w sposób, który sprawia, że są niewidoczne na co dzień. Bardzo często jednak zaleca się korzystanie retainerów ruchomych, noszonych jedynie nocą. Okres, przez który wymagane jest ich stosowanie, zależy od tego z jaką wadą zgryzu się zmagamy, jej rodzaju i poziomu nasilenia, naszego wieku oraz specyficznych dla nas predyspozycji genetycznych. Zazwyczaj przyjmuje się, że okres stosowania aparatu retencyjnego to co najmniej połowa okresu, jaki spędziliśmy korzystając z aparatu stałego.
Po zakończeniu tego etapu możliwe jest utrwalenie uzyskanych efektów leczenia. Regularne konsultacje z ortodontą umożliwiają śledzenie postępów i monitorowanie momentu, w którym dojdzie do zakończenia leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *